Cisztaműtét / cisztektómia

További kezelések

+36 30/539-9225

info@savoyadental.hu

1222 Budapest (Budafok), Zoltán u 12.

A cisztektómia egy sebészeti eljárás, amely az állcsontciszták kezelésére szolgál. A ciszták hámbéléssel rendelkező , általában folyadékkal telt üregek, amelyek az állcsontban alakulhatnak ki. Ezek a ciszták különböző okok miatt keletkezhetnek, és megfelelő kezelés nélkül komoly problémákat okozhatnak. 

Mi is az állcsontciszta?

Ezek a ciszták lehetnek odontogén (fogeredetű) vagy nem odontogén eredetűek. Az odontogén ciszták a fogszövetből származnak, míg a nem odontogén ciszták a környező szövetekből erednek. Ciszták leggyakrabban elhalt fogak gyökércsúcsa körül, illetve áttörésben visszamaradt fogak körül alakulnak ki.  A ciszták általában lassan növekednek, és kezdetben tünetmentesek lehetnek, de idővel fájdalmat és duzzanatot illetve akár a foggyökerek felszívódását okozhatják.

Miért van szükség cisztektómiára?

A cisztektómia szükségessége több okból is felmerülhet:

Fájdalom és duzzanat: Ahogy a ciszta növekszik, nyomást gyakorolhat a környező szövetekre és idegekre, ami fájdalmat és duzzanatot okozhat.

Fogak elmozdulása: A növekvő ciszta elmozdíthatja a fogakat, ami harapási problémákhoz és esztétikai problémákhoz vezethet.

Fertőzés: A ciszta felülfertőződhet, ami további komplikációkat okozhat, például tályog kialakulását.

Állcsont károsodása: A kezeletlen ciszták idővel károsíthatják az állcsontot, ami a csont szerkezetének gyengüléséhez vezethet.

Az eljárás menete

A cisztektómia egy sebészeti eljárás, amelyet általában helyi érzéstelenítésben végzünk. Az eljárás a következő lépésekből áll:

Előkészületek: A páciens előkészítése során helyi érzéstelenítést alkalmazunk az érintett területen, hogy a páciens ne érezzen fájdalmat a műtét során.

Bemetszés: Az érzéstelenítés után bemetszést ejtünk az ínyen, és lebenyt képzünk, hogy hozzáférjünk a cisztához. Ezt követően a cisztát fedő csontot eltávolítjuk,, hogy a ciszta teljesen láthatóvá váljon.

Ciszta eltávolítása: Cisztektómia során a ciszta falát teljes egészében eltávolítjuk, mivel enélkül a ciszta kiújulhat.

Seb zárása: Az eltávolítás után a visszamaradó üreget kitisztítjuk, majd varratokkal zárjuk a sebet. A varratokat általában egy-két hét múlva távolítjuk el.

A cisztektómia előnyei és hátrányai

Előnyök

Fájdalomcsillapítás: A ciszta eltávolítása megszünteti a fájdalmat és a duzzanatot, amelyet a ciszta okozott.

Fogak megőrzése: Az időben elvégzett cisztektómia megakadályozza a fogak elmozdulását és a harapási problémák kialakulását.

Fertőzés megelőzése: A ciszta eltávolítása csökkenti a fertőzés kockázatát és a további komplikációk kialakulását.

Állcsont megőrzése: A ciszta eltávolítása megakadályozza az állcsont károsodását és gyengülését.

Hátrányok

Sebészeti kockázatok: Mint minden sebészeti beavatkozásnál, a cisztektómiánál is fennállnak bizonyos kockázatok, például fertőzés, vérzés vagy a környező szövetek sérülése.

Gyógyulási idő: A műtét után néhány napig vagy hétig tartó gyógyulási időszakra van szükség, amely alatt a páciensnek pihenésre és megfelelő szájhigiéniára van szüksége.

Költségek: A cisztektómia előtt az érintett fogak gyökérkezelésére lehet szükség, ami járulékos költséget jelent.

Összegzés

A fogászati cisztaműtét, vagyis a cisztektómia, egy fontos és hatékony eljárás a fogászati ciszták eltávolítására. Az eljárás célja, hogy megszüntesse a fájdalmat, megakadályozza a fertőzést és megőrizze a fogak és az állcsont egészségét. Bár a műtét bizonyos kockázatokkal jár, az előnyei messze felülmúlják ezeket a hátrányokat. Az időben elvégzett cisztektómia segít megelőzni a súlyosabb problémák kialakulását és biztosítja a páciensek hosszú távú fogászati egészségét.